Advertisement

Udgivet 31.05.2023
Del på

Mejeriingeniørerne går til valg

Det årlige valg til Dansk Mejeriingeniør Forenings bestyrelse løber af stablen fra den 2. juni.

Dansk Mejeriingeniør Forenings medlemmer skal den 2. juni til de digitale stemmeurner, når valg til bestyrelsen 2023/24 skal gennemføres.  

Foreningens erhvervsaktive medlemmer med opstillings- og stemmeret modtager den 2. juni en personlig mail med opfordring til at give deres stemmer. Bestyrelsens bestræber sig på, at styrke fællesskabet i faggruppen med medlemmet i centrum samt at skabe værdi af et medlemskab i Dansk Mejeriingeniør Forening. Der stemmes om 4 pladser – henholdsvis 2 bestyrelsesposter og 2 suppleantposter.

I år er tre kandidater opstillet. To bestyrelsesmedlemmer er på valg henholdsvis Rolf Pedersen som modtager genvalg og Nanna Hønholt, som har meddelt, at hun ikke modtager genvalg. Endvidere er nuværende suppleant Thomas Bæk Pedersen opstillet sammen med nyopstillede Steffan Dyrnø. Opstillingslisten med præsentation af kandidaterne kan ses fra den 1. juni på www.mejeriingenioer.dk, som også løbende opdateres med nyheder om valget. Valget foregår elektronisk, og resultatet vil blive offentliggjort på foreningens hjemmeside, efter valget er afgjort den 16. juni 2022.

Mærkedage

19/06/2024
60 år
20/06/2024
75 år
22/06/2024
60 år
24/06/2024
60 år
25/06/2024
60 år

Stillinger

Palsgaard: Application Technician – Dairy & Ice-Cream
The headquarters in Juelsminde offers exciting challenges to a new colleague with competencies in dairy and ice cream production.
Mejerist søges til Osteriet på Thise Mejeri
Du vil indgå i et produktionsteam med dygtige og passionerede kollegaer, og hvor vi hjælpes ad med opgaverne. 
Tetra Pak is looking for new graduates
Tetra Pak is looking for highly motivated new graduates for the Future Talent Programme.